لوگو سفید ایلیا
ثبت برند
ثبت برند فارسی ثبت برند لاتین ثبت برند حقیقی ثبت برند حقوقی مراحل ثبت برند مدارک ثبت برند هزینه ثبت برند مدت زمان ثبت برند برند های تخصصی
ثبت برند رستوران ثبت برند مواد غذایی ثبت برند پوشاک ثبت برند آرایشی
ثبت علامت تجاری
ثبت علامت تجاری حقیقی ثبت علامت تجاری حقوقی مراحل ثبت علامت تجاری مدارک ثبت علامت تجاری هزینه ثبت علامت تجاری شرایط ثبت علامت تجاری زمان ثبت علامت تجاری
سایر خدمات
ثبت طرح صنعتی ثبت لوگو ثبت نشان تجاری ثبت علائم تجاری نقل و انتقال برند
تماس با ما

ثبت برند ترشی و مربا


برند چیست؟

به علامت هایی از قبیل اسم،رنگ،حرف،شکل،رقم،تصویر و......که سبب ایجاد وجه تمایز میان کالاها و خدمات تولیدکننده ای با تولیدکننده ی دیگر می شود برند گفته می شود.

آیا ثبت برند ترشی و مربا اجباری است؟

 قانون، ثبت برند را اختیاری کرده است در برخی موارد متقاضیان جهت مزایای که از ثبت برند بدست می آورند و هم چنین سلامت مردم و مصالح اجتماعی موجب می شود که اقدام به ثبت برند نمایند.در ماده قانون ثبت علائم و اختراعات بیان شده است :

داشتن علامت تجاری اختیاری است مگر در مواردی که دولت آن را الزامی قرار دهد.

در ماده 5 مصوبه مورخ سوم اردیبهشت 1328 موردهایی که دولت ثبت آنها را اجباری کرده است به شرح زیر می باشد :

 1. داروهای اختصاصی ( سپسیالتیه ) مورد استعمال طبی یا بیطاری که با نسخه پزشک یا بدون آن مصرف می شود.
 2. مواد غذایی که در لفاف و یا ظروف و به اسم مشخصی باشد مانند کنسرو و مواد غذایی،آردهای مخصوص، چای های مختلف،شکلات،آب نبات، پنیر، شیر،مربا،ترشی، کره و روغن های مختلف و غیره.
 3. آب های معدنی یا گازدار، شربت آب های میوه ... که در تحت اسم و ظرف مشخصی به معرض فروش گذاشته می شود.
 4. لوازم آرایش و زیبایی که برای استفاده مستقیم بر روی بدن انسان به کار می رود مانند صابون،خمیر،پودر،محلول عطریات،ادکلن و پماد.

کلیه جنس هایی دارویی و طبی و مواد غذایی که ذکر شده است در این آیین نامه ، علاوه بر اینکه این موارد در ایران و یا خارج از ایران ساخته شده باشد در بازار تحت اسمی مشخصی که بر روی آن زده شده است در معرض فروش قرار می گیرد .الزامی است که دارای علامت صنعتی و یا تجارتی باشد و بر روی آن برچسب نکات زیر تصریح شده شود :

الف- اسم تجارتی و نشانی سازنده ی جنس با قید کشور مبدا.

ب- شماره ثبت علامت در ایران.

در ماده 2 آیین نامه قید شده است که قبل از اینکه موارد فوق ذکر در بازار به فروش برسد باید علامت و مشخصات برروی اجناسی که از خارج وارد شده است درج شود.

وکیل ثبت برند آماده ارائه خدمات ثبتی می باشد،هم اکنون با وکیل ثبت برند تماس بگیرید و کلیه امور ثبتی خود را به ما بسپارید.

مدارک لازم جهت ثبت برند مربا و ترشی

شخص حقیقی:

 1. فتوکپی شناسنامه شخص متقاضی و فتوکپی کارت ملی شخص متقاضی.
 2. فتوکپی کارت بازرگانی (در صورتی که از حروف لاتین استفاده شده باشد)
 3. فتوکپی مجوز فعالیت (جواز تاسیس،پروانه ی بهره برداری،پروانه ی ساخت،جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی)
 4. نمونه علامت تجاری در کادر 10 در 10 سانتی متر.

شخص حقوقی:

 1. فتو کپی شناسنامه مدیر عامل شرکت و فتوکپی کارت ملی مدیر عامل شرکت.
 2. فتو کپی روزنامه ی  تاسیس و آخرین تغییرات شرکت(از آخرین تغییرات شرکت نباید بیش از دو سال گذشته باشد)
 3. فتوکپی مجوز فعالیت (جواز تاسیس،پروانه ی بهره برداری،پروانه ی ساخت،جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی)
 4. فتوکپی کارت بازرگانی (در صورتی که از حروف لاتین استفاده شده باشد)
 5. یک نمونه از علامت مورد تقاضا در کادر 10 در 10 سانتی متر.

مزایای ثبت برند ترشی و مربا

 1. ثبت برند،ضمانت کننده این است که مشتریان قادر می باشند محصولات را از یکدیگر تشخیص بدهند.
 2. ثبت برند،شرکت‌ها را قادر می‌سازد تا محصولات‌شان را از یکدیگر متفاوت کنند.
 3. ثبت برند،ابزار بازاریابی و اساس ایجاد وجهه و شهرت شرکت‌ها هستند.
 4. با ثبت برند،اجازه استفاده از آن ها به اشخاص ثالث داده می‌شود و منشا مستقیم درآمد از محل حق امتیازها می‌باشند.
 5. ثبت برند،جزء ضروری موافقت‌نامه‌های اعطای نمایندگی هستند.
 6. ممکن است ثبت برند، دارائی ازرشمند کسب و کار باشند.
 7. ثبت برند،شرکت‌ها را تشویق می‌نماید تا در حفظ یا بهبود کیفیت محصولات سرمایه‌گذاری کنند.
 8. ممکن است ثبت برند،برای دریافت وام مفید باشند.

نکته :اگر انتخاب نام برند به صورت لاتین باشد کارت بازرگانی مورد نیاز است لاتین به منظور اینکه از حروف غیر فارسی استفاده شود در غیر اینصورت کارت بازرگانی نیاز نمی باشد.

مراحل ثبت برند ترشی و مربا

جهت ثبت برند می توانید در اداره ثبت مالکیت صنعتی اقدامات ثبت را انجام دهید،مرکز اصلی اداره ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی در تهران می باشد . در ماده 6 قانون ثبت علائم تجاری ذکر شده است که اداره ثبت علائم را شعبه مخصوصی از دفتر دادگاه شهرستان تهران می شمارد و به این ترتیب اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی قادر است تصمیماتی راجع به قبول یا رد علایم به عنوان شعبه دادگاه شهرستان اتخاذ کند.

مطابق ماده 32 قانون ثبت علائم و اختراعات مصوب 7/8/2386 ، ثبت علامات ذیل ممنوع می باشد :

 1. در صورتی که قادر به نشان دادن تمایز بین دو کالا و یا خدمات نباشد.
 2. در مواردی که موازی با اخلاق حسنه و موازین شرعی یا نظم عمومی باشد.
 3. در صورتی که مراکز تجاری یا عمومی را به ویژه در مورد مبدا جغرافیایی کالاها یا خدمات یا خصوصیات آن ها گمراه کند.
 4. عین یا تقلید نشان نظامی ، پرچم یا سایر نشان های مملکتی یا نام یا نام اختصاری یا حروف اول یک نام یا نشان رسمی متعلق به کشور ، سازمان های بین الدولی یا سازمان هایی که تحت کنوانسیون های بین المللی تاسیس شده اند، بوده یا موارد مذکور یکی از اجزاء آن علامت باشد ، مگر آن که توسط مقام صلاحیتدار کشور مربوط یا سازمان ذی ربط اجازه استفاده از آن صادر شود.
 5. عین یا به طرز گمراه کننده ای شبیه یا ترجمه یک علامت یا نام تجاری باشد که برای همان کالاها یا خدمات مشابه متعلق متعلق به موسسه دیگری در ایران معروف است.
 6. در صورتی که عین یا شبیه آن قبلاَ برای خدمات غیر مشابه ثبت و معروف شده باشد مشروط بر آن که عرفاَ میان استفاده از علامت و مالک علامت معروف ارتباط وجود داشته و ثبت آن به منافع مالک علامت قبلی وارد سازد.
 7.  در صورتی که مانند علامتی باشد که قبلاَ به نام مالک دیگری ثبت شده و یا تاریخ تقاضای ثبت آن مقدم یا دارای حق تقدم برای همان کالا و خدمات و یا برای کالا و خدماتی است که به لحاظ ارتباط و شباهت موجب و گمراهی شود.

زمانی که علامت تجاری را در اداره ثبت مالکیت صنعتی به ثبت می رسانید گواهی اعتبار 0 سال به متقاضی اعطا می شود . و که هر 10 سال امکان تمدید وجود دارد چنانچه بعد از گذشت 10 سال تمدید نگردد و 6 ماه از تاریخ اعتبار گذشته باشد صاحب گواهینامه می بایست جهت ثبت نام و علامت تجاری خود دوباره اقدام نماید.

در انتها خاطر نشان می شویم که در صورت روبرو شدن با هر سوال و مسئله ای می توانید با وکیل ثبت برند در ارتباط باشید و از تجربیات مشاوران و کارشناسان ما بهره مند شوید.

ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

کدام علائم تجاری غیر قابل ثبت اند؟

ماده ی 5 قانون ثبت علائم و اختراعات،ثبت بعضی از علائم را به عنوان علامت تجارتی منع می کند در این مقاله مطالبی درخصوص علائم تجاری غیر قابل ثبت مطالبی ارائه شده است برای اطلاعات بیشتر مقاله را مطالعه نمایید.

اهمیت ثبت برند

زمانی که اشخاص حقیقی و یا حقوقی اقدام به ثبت برند می نمایند باید مواردی را دقت نمایند که می توانند از مزایا و اهمیت ثبت برند استفاده نمایند که در این مقاله به آن اشاره شده است

ثبت برند خارجی در ایران

تعداد بسیار زیادی از اشخاص قصد دارند برند خارجی را در کشور ایران به ثبت برسانند. این اشخاص و شرکت های تجاری تمایل دارند از اسم برند های خارجی به منظور توسعه و فروش خود استعمال نمایند

ثبت برند جهانی

ثبت برند جهانی همان ثبت برند بین المللی می باشد در این مقاله به توضیحات بیشتر پرداخته می شود

ثبت برند حقوقی

یکی از داشته های با ارزش ومهم در فعالیت های تجاری برند می باشد که چنانچه برای رسیدن به موفقیت شرکت روی آن برنامه ریزی و هدف گزاری شده باشد اعتبار و اهمیت آن بیش از پیش مشخص خواهد شد

تمدید علامت تجاری

علامت تجاری بعد از ثبت این امکان را دارد که بعد از پایان مدت اعتبار آن مجدد تمدید گردد که در این مقاله به توضیحات بیشتر پرداخته شده است لطفا مطالعه نمایید.

راهنمای ثبت علامت تجاری

برند یا نام و نشان تجاری نوعی محرک در عرصه تجارت شمرده می شود و به واسطه آن ها می توان میان کالاها و خدمات خود و کالاها و خدمات اشخاص رقیب وجه تمایزی ایجاد گردد

ثبت آرم تجاری

شخص متقاضی برای ثبت آرم تجاری یا علائم تجاری باید در هر زمینه ای که مجوز فعالیت دارد آرم تجاری را در همان زمینه ثبت کند.

علامت تجاری چیست ؟

علامت تجاری یکی از مصداق های مهم مالکیت صنعتی می باشد که همواره و از روزهای بسیار گذشته تا به الان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده است.

ثبت برند چه مراحلی دارد؟

در این مقاله به مراخل ثبت برند پرداخته شده است برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله را بخوانید.

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

هم اکنون آنلاین نیستیم . جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟