لوگو سفید ایلیا
ثبت برند
ثبت برند فارسی ثبت برند لاتین ثبت برند حقیقی ثبت برند حقوقی مراحل ثبت برند مدارک ثبت برند هزینه ثبت برند مدت زمان ثبت برند برند های تخصصی
ثبت برند رستوران ثبت برند مواد غذایی ثبت برند پوشاک ثبت برند آرایشی
ثبت علامت تجاری
ثبت علامت تجاری حقیقی ثبت علامت تجاری حقوقی مراحل ثبت علامت تجاری مدارک ثبت علامت تجاری هزینه ثبت علامت تجاری شرایط ثبت علامت تجاری زمان ثبت علامت تجاری
سایر خدمات
ثبت طرح صنعتی ثبت لوگو ثبت نشان تجاری ثبت علائم تجاری نقل و انتقال برند
تماس با ما

ضوابط ثبت برند


جهت مطالعه بیشتر ضوابط و  قانون ثبت برند به ماده های مصوبه قانون تجاتر می پردازیم :

ضوابط ثبت برند

ماده 30 قانون ثبت اختراعات ، علامت های  جمعی و نام های تجاری

علامت ، علامت جمعی و نام تجاری عبارت است از :

الف- به  هر نشان قابل مشاهده ای  که قادر باشد کالاها یا خدمات اشخاص حقیقی یا حقوقی را از یکدیگر متفاوت کند علامت می گویند.

ب- علامت جمعی یعنی هر اثر  قابل مشاهده ای  که به عنوان علامت جمعی در اظهارنامه ثبت معرفی گردد  و قادر باشد  منبع  و یا هر گونه خصوصیات و ویژگی های  دیگری از قبیل  وضعیت  کالا یا خدمات اشخاص حقیقی و حقوقی را که از این علامت به عنوان  سرپرستی صاحب علامت ثبت شده جمعی استعمال می نمایند متفاوت کند.

ماده 31 قانون ثبت اختراعات ، علائم جمعی و نام های تجاری

با رعایت نمودن  ماده 42 و 43 قانون ذکر شده  ، مجوز و  استعمال  انحصاری از علامت جمعی مختص شخصی می باشد که  آن علامت را مطابق قوانین و مقررات این قانون ثبت نموده باشد.

در ماده 42 و 43 آمده است :

در اظهارنامه ثبت علامت جمعی ، طی  اشاره نمودن  به جمعی بودن علامت ، رونوشتی  از قاعده ها  و شرایط استعمال  از آن هم  الحاق می گردد.

صاحب  علامت جمعی که به  ثبت رسیده است ، بایستی  موسسه  مالکیت صنعتی را از  بروز هر گونه تغییر در قاعده ها  و شرایط تعیین شده باخبر نمایند. ( ماده 42)

هر ذی نفع قادر می باشد از دادگاه  فسخ  ثبت علامت را تقاضا کند . در این هنگام می بایست اثبات نماید  که شرایط تعیین شده در قانون رعایت نشده است. علاوه بر علت های فسخ ذکر شده  ، در هر زمانی که تقاضا کننده  ثابت نماید  که صاحب  علامت ثبت شده از آن به صورت منفرد  و یا برخلاف قاعده ها  ، از آن استعمال نموده  و یا مجوز استعمال  از آن را صادر می نماید و یا به صورتی  از علامت جمعی استعمال نماید یا مجوز استعمال از آن را بدهد که سبب تغابن  مرکزهای  تجاری یا عمومی نسبت به منشا  و یا هر خصوصیات و ویژگی های مشترک دیگر کالا و خدمات مربوط شود ، دادگاه علامت جمعی را فسخ و رد می نماید. ( ماده 41 و 43)

تخصصی ترین مجتمعی که بتواند راهنمای خوبی در زمینه ثبت برند داشته باشد وکیل ثبت برند می باشد هم اکنون تماس حاصل نمایید

ماده 40 قانون ثبت اختراعات ، طرح های صنعتی و علائم تجاری

حقوق ناشی از ثبت علامت ، مدت اعتبار و تمدید آن به تشریح  ذیل است :

الف- استعمال  از هر علامتی  که در ایران به ثبت رسیده باشد  ، به وسیله  هرفردی به  غیر از صاحب  علامت ، منوط  به قبولی  صاحب  آن می باشد.

ب- صاحب  علامتی که به ثبت رسیده است قادر می باشد بر  علیه هر فردی  که بدون رضایت او  از علامت استعمال نماید  و یا فردی که  عملی را انجام دهد  که سرانجام منجر به تعرض به  حق و حقوق ناشی از ثبت علامت شود می تواند  در دادگاه  بر علیه او شکایت کند . این حقوق دربردارنده مورد های  استعمال  از علامتی می گردد  که مشابه  علامت ثبت شده می باشد  و استعمال  از آن به منظور  کالاها و  یا خدمات شبیه به هم  ، سبب  کج روی مردم می شود.

ج- حقوق ناشی از ثبت علامت دربرگیرنده  ، مبادرات مربوط به کالاها و خدماتی را که به وسیله  صاحب علامت یا با رضایت او به کشور وارد  شده است و در بازار ایران عرضه می گردد نمی باشد.

د-  اعتبار ثبت علامت از تاریخ تسلیم اظهارنامه ثبت آن به مدت  ده سال می باشد. این مدت زمان  با تقاضای  صاحب  آن به منظور  دوره های پی در پی  ده ساله با پرداخت نمودن  هزینه های تعیین شده  ، قابلیت  تمدید را دارد.

یک فرصت آسان گیری به مدت  شش ماه  که از اواخر  دوره آغاز می گردد ، به منظور  پرداخت نمودن  هزینه تمدید ، با پرداخت جریمه دیرکرد  در نظر گرفته می شود.

ماده 45 قانون ثبت اختراعات ، طرح های صنعتی و علائم تجاری

ثبت علامت جمعی یا اظهارنامه آن این قابلیت را ندارد تا  موضوع قرارداد جواز بهره برداری باشد.

ماده 48 قانون ثبت اختراعات ، طرح های صنعتی و علائم تجاری

به وجود آمدن  هر نوع  تغییری در مالکیت ثبت یک علامت جمعی یا مالکیت اظهارنامه مربوط به آن وابسته به رضایت قبلی ریاست  اداره  ثبت اسناد و املاک کشور است.

به وجود آمدن هر گونه تغییری  در مالکیت ثبت علامت یا ع��امت جمعی ، چنانچه در مورد هایی  از جمله  طبیعت  ، منشا  ، مرحله های  ساخت ، خصوصیات یا تناسب با هدف کالاها یا خدمات موجب کج روی  یا اغفال  عمومی گردد  ، دارای اعتبار و ارزش نمی باشد.

ماده 137 آیین نامه اجرایی قانون ثبت اختراعات

  1. در هنگامی اظهارنامه ثبت علامت جمعی مورد قبول واقع  خواهد شد که طبق  ماده 42 قانون ، در اظهارنامه به جمعی بودن علامت اشاره شده باشد و رونوشتی ازقاعده ها و شرایط استعمال  از آن هم الحاق شود.
  2. در قواعد  و شرایط استعمال از علامت جمعی ، بایستی  خصوصیات و ویژگی های  مشترک یا  کالاها و خدمات تولیدی در یک منطقه جغرافیایی مشخص یا مورد رضایت باشد که تحت آن ها افراد قادر می باشند از علامت های ذکر شده استعمال نمایند  و هم چنین تضمین اجراهایی که به عدم رعایت شرایط و ضوابط یاد شده مرتبط می باشد معین و مشخص شود.
  3. آگهی ثبت علامت جمعی که طبق  ماده 120 این نظام نامه انجام خواهد گردید ، بایستی هم چنان دربرگیرنده ی چکیده  ای از قواعد و شرایط استعمال از آن علامت باشد.
  4.  در صورت بروز هر نوع  تغییر در قواعد و شرایط حاکم بر استعمال  از علامت جمعی بایستی به شکل عریضه  به وسیله صاحب آن علامت به مرجع ثبت ابلاغ گردد. اطلاعیه ذکر شده  بایستی در دفتر ثبت درج گردد . تغییراتی که قید شده اند قبل از آن  که به ثبت برسند فاقد هیچ گونه اثری می باشند.

چکیده ای از تغییراتی که صورت گرفته اند بایستی به وسیله مرجع ثبت چاپ و منتشر شود.

5. علاوه بر صاحب علامت جمعی که به ثبت رسیده است ، دیگر افراد  جایز هم قادر می باشند با رعایت نمودن شرایط و قواعد  مربوطه  ، از علامت تجاری ذکر شده استعمال کنند.

تبصره : در خواست کننده  ثبت علامت جمعی دررابطه با  با بند های 1 و 2 بالا وظیفه دارد تصدیق شخصی که دارای صلاحیت و سزاواری می باشد را از نظام یا سازمان مربوطه دریافت نماید و آن را به مرجع ثبت ارائه دهد.

ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

فواید ثبت برند

هر محصولی به منظور دریافت نمودن امتیاز برای کیفیت خود فقط به وسیله نام و علامتی و برندی که بر روی آن ثبت شده است قادر می باشد تشخیص داده شود.

هدف از ثبت نام تجاری یا برند

یک برند ضمانت همیشگی و دائمی یک فروشنده به منظور عرضه ی مجموعه ای از خصوصیات و ویژگی ها و خدماتی خاص به مصرف کنندگان می باشد.

ضوابط ثبت برند

به هر نشان قابل مشاهده ای که قادر باشد کالاها یا خدمات اشخاص حقیقی یا حقوقی را از یکدیگر متفاوت کند علامت می گویند

حقوق مالکیت معنوی

در حقوق مالکیت معنوی شامل موضوعاتی می باشد که سرچشمه آنها فکر و اندیشه انسان است و در ارتباط با آفرینش های ذهنی او می باشد

ثبت لوگو و برند

در زبان فارسی اصطلاح برند به طور معمول به منظور اشاره به محصول و یا خدماتی استفاده می شود که دارای ارزش اعتباری و اجتماعی بسیار زیادی داشته باشد.

ثبت لوگوی تجاری

لوگوی تجاری نوعی تصویر می باشد که به منظور تبیین نمودن یک عبارت، موضوع، تلقین کردن یک موضوع و معرفی و شناساندن موسسه، محصول، سایت و.... از آن استفاده می شود.

طبقه بندی علائم تجاری

علائم تجاری به گونه علائمی گفته می شود که تمایز را در بین کالا و خدمات نشان می دهند . در قانون تجارت اینگونه علائم دارای طبقاتی می باشند . طبقه بندی علائم تجاری از جهت موضوع و شکل می باشد که در این مقاله به شرح آنها پرداخته می شود

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟