لوگو سفید ایلیا
ثبت برند
ثبت برند فارسی ثبت برند لاتین ثبت برند حقیقی ثبت برند حقوقی مراحل ثبت برند مدارک ثبت برند هزینه ثبت برند مدت زمان ثبت برند برند های تخصصی
ثبت برند رستوران ثبت برند مواد غذایی ثبت برند پوشاک ثبت برند آرایشی
ثبت علامت تجاری
ثبت علامت تجاری حقیقی ثبت علامت تجاری حقوقی مراحل ثبت علامت تجاری مدارک ثبت علامت تجاری هزینه ثبت علامت تجاری شرایط ثبت علامت تجاری زمان ثبت علامت تجاری
سایر خدمات
ثبت طرح صنعتی ثبت لوگو ثبت نشان تجاری ثبت علائم تجاری نقل و انتقال برند
تماس با ما

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند


به طراحی و ترسیم منحصر به فرد، علامت، نماد، نشانه، حرف، کلمه و یا ترکیب شده ای از این موارد که با مقصود متفاوت نمودن و نشانه دار نمودن کالاها و یا خدمات یک شخص و یا شرکت از کالاها و خدمات افراد و یا شرکت های دیگر مورد استفاده واقع می گردد برند گفته می شود.

برندی که با معنیاست می تواند اهمیت و منفعت های مشخصی را جهت مخاطبان خودش معرفی نماید تا بدین وسیله در بازارهای پر رقابت که در آن حجم بسیار زیادی از کالاها و خدمات به وسیله افراد، شرکت ها و نهادهای محتلف ارائه می گردد مشتریان بتوانند به سادگی و به راحتی کیفیت یک کالا و یا خدمات را با توجه به گذشته و معروفیت برندی که دارد تمیز دهند.

ویژگی های یک برند خوب

برند خوب خصوصیات و ویژگی هایی دارد که به شرح ذیل می باشد:

 • باید نشان دهنده قصد و غرض از تولید و یا عرضه محصول باشد.
 • باید ساده و کوتاه و دارای تلفظی ساده باشد و هم چنین بتوان آن را به راحتی و آسانی در ذهن سپرد.
 • باید این قابلیت را داشته باشد تا به سادگی تبلیغ و شناسایی گردد.
 • باید قسمتی از یک حالت و طبیعت همیشگی باشد.
 • باید قابلیت به ثبت رسیدن و برخوردار شدن از حمایت قانونی را دربرداشته باشد.
 • باید به وجود آورنده تصویر ذهنی خوبی باشد.
 • باید دارای جذابیت باشد.

از نظر مصرف کنندگان این صفت ها یا ویژگی ها و خصوصیت هایی که در بالا ذکر شد به شرح ذیل می باشد:

 • نشان دهنده منبع و نشات محصول می باشد.
 • نشان دهنده مسئولیت پذیری ارائه کننده کالا یا خدمات می باشد.
 • برندی می باشد که ریسک پذیری کمتری دربر دارد.
 • هزینه بررسی و ارزیابی را به منظور دستیابی به کالای با کیفیت را کاهش می دهد.
 • برند نشانه کیفت کالا می باشد.
 • روشی مطمئن به منظور معرفی یک محصول یا خدمت می باشد.

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند

باید به این نکته توجه نمایید مدارک مورد نیاز ثبت برند از موارد مهمی می باشد که روند ثبت را در اداره ثبت مالکیت صنعتی به جلو پیش می برد در نتیجه در صحت این اطلاعات و کامل نمودن آن دقت بسیار نمایید . مدارک ثبت برند برای اشخاص حقیقی و حقوقی که خواستار ثبت برند هستند به دو صورت می باشد و هر دو باید براساس نوع فعالیت و مجوزهای لازمه کلیه مدارک را ارائه دهند.

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند شخص حقیقی

 • رونوشت شناسنامه و کارت ملی. ارائه گردد.
 • در صورتی که برند لاتین(غیرفارسی) می باشد رونوشت کارت بازرگانی الزامی می باشد.
 • رونوشت جوازفعالیت اعم ازپروانه بهره برداری، جواز تاسیس، پروانه ساخت یا هرگونه گواهی فعالیتی که از سازمان های نظارتی و حاکمیتی دولتی صادر شده است بایستی ارائه گردد.
 • نمونه ای از برند در اندازه های 6 در 6 سانتی متر ارائه گردد.

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند شخص حقوقی

 • رونوشت روزنامه رسمی تاسیس شرکت ارائه گردد.
 • رونوشت آخرین روزنامه رسمی تغییرات شرکت ارائه گردد.
 • رونوشت شناسنامه و کارت ملی اشخاصی که در شرکت حق امضاء دارند.
 • رونوشت مجوز فعالیت از قبیل پروانه بهره برداری، جواز تاسیس، پروانه ساخت یا هرگونه گواهی فعالیتی که از سازمان های نظارتی و حاکمیتی دولتی صادر شده است ارائه گردد.
 • در صورتی که برند به صورت غیرفارسی می باشد ارائه رونوشت کارت بازرگانی ارائه گردد.
 • نمونه برند در اندازه های 6 در 6 سانتی متر ارائه گردد.

مزایای ثبت برند

 • ثبت برند، ضمانت می نماید که مشتریان می توانند محصولات را از یکدیگر تشخیص بدهند.
 • ثبت برند، برای محصولات و شرکت و خدمات شما شهرت و وجه ایجاد می نماید.
 • ثبت برند، شرکت ها را تشویق می نماید تا در حفظ و بهترشدن کیفیت محصولات سرمایه گذاری کنند.
 • ثبت برند، شرکت ها را قادر می سازد تا محصولاتشان را از یکدیگر متفاوت سازند.
 • ثبت برند، ممکن است جهت اخذ وام سودمند باشند.
 • ثبت برند، قادر می باشد برای سهامداران هم ارزش افزوده ی سهام ایجاد کند و باعث افزایش درآمد شرکت شود.
 • علامت تجاری که ثبت شده است،قابل نقل و انتقال است بنابراین می توان آن را انتقال داد.
 • با ثبت برند می توان مجوز اجازه ی استفاده از یک علامت تجاری ثبت شده را به شرکت های ثالث داد که می تواند منشا درآمد بیشتری برای شرکت یا شخص به وجود آورد و یا اساس انعقاد یک موافقت نامه ی اعطای نمایندگی فروش باشد.
 • این امکان وجود دارد که ثبت برند سرمایه و دارایی ارزشمند کسب و کار باشند.
 • ثبت برند، جزء ضروری موافقت نامه های اعطای نمایندگی است .
 • با ثبت برند، اجازه استفاده از آن ها به اشخاص ثالث داده می شود و منبع مستقیم درآمد از محل حق امتیازها می باشند.
 • ثبت برند، ابزار بازاریابی و اساس ایجاد وجهه و شهرت شرکت ها می باشند.

مهم ترین دلایل ثبت برند چیست؟

یکی از مهم ترین اصول حرفه ای به منظور حضور قدرتمند و رقابت در بازار کسب و کار  ثبت برند یا ثبت علامت تجاری می باشد.

شرکت و یا شخصی که قصد برندسازی و تبلیغ نمودن در عرصه ای پهناور و هم چنین حضوری موفق و مدت زمان طولانی در بازار کسب و کار را دارد قبل از هرکاری بایستی یک نشان تجاری یا همان برند را برای خود برگزیند و پس ازآن به منظور به ثبت رساندن آن اقدام کند.

از آن جایی که برند یا علامت تجاری که ثبت نشده است می تواند به راحتی در معرض سو استفاده واقع گردد این امکان وجود دارد که به راحتی و به آسانی هزینه ها و زحمت های مالک اصلی برند را پایمال نماید.

به همین دلیل به ثبت رساندن برند و علامت تجاری بهترین راه به منظور این که از این سواستفاده ها در امان باشید و از حمایت های قانونی برخوردار شوید می باشد.

هم چنین ثبت برند می تواند میان کالاها و یا خدماتی که به وسیله یک شخص و یا شرکت تولید شده است را از شرکت و یا خدمات شرکتی دیگر و یا مشابه آن متفاوت نماید.

مراحل ثبت برند 

بعد از تهیه و آماده کردن مدارک اقدامات لازم برای ثبت برند را انجام دهید تا رسمیت یابد و از حمایت های قانونی برخوردار شود در نتیجه ثبت برند اشخاص حقیقی و یا اشخاص حقوقی در اداره مالکیت صنعتی صورت می گیرد . می توان با ورود با وبگاه اداره مالکیت صنعتی و تسلیم اظهارنامه ثبت برند فرآیند ثبت برند خود را انجام داد.

در ورود به سایت و مشاهده فرم اظهارنامه کلیه اطلاعات متقاضی درج گردد . مدارک که در بالا به آن اشاره شد الزامی است در سامانه به صورت اسکن و سپس بارگذاری شود. در درج تلفن همراه دقت شود زیرا بعد از اتمام مراحل ثبت کلیه ابلاغیه های سازمان از طریق آن به متقاضی اطلاع داده می شود.

بعد از اینکه مراحل فوق را گذراندید و مندرجات فرم اظهارنامه را به صورت کامل درج شد، در پایان مراحل پذیرش نهایی وپرداخت حق الثبت برند از طریق سامانه و ارسال اطلاعات از طریق سایت به کارشناسان اداره مالکیت صنعتی صورت می گیرد. بعد از 24 الی 48 ساعت اظهارنامه در کارتابل کارشناسان وارد شده و کارشناسان اداره بررسی های خود را بر روی پرونده انجام می دهند. سپس بعد از گذشت 15 روزکاری نتیجه بررسی ها به صورت پیام ابلاغیه به تلفن همراه متقاضی اعلام می گردد . در سه حالت این نتیجه امکان پذیر است رد پرونده و یا مشاهده نواقص و یا تأیید پرونده و چاپ آگهی نوبت اول.

این اداره در روند رسیدگی به این سه شرط عمل می‌کند:

 • نام تجاری مورد تقاضا از علائم ممنوعه نباشد و بیانگر کالا باشد نه اسم عام.
 • قبل از این به نام شخص یا شرکت دیگری ثبت نشده باشد.
 • شبیه برندی که قبلا توسط شخص یا شرکتی دیگر ثبت شده است نباشد.

اگر اظهارنامه ثبت برند تجاری رد شود، دلیل آن باید کتبا به متقضی اعلام شود و متقاضی تا ده روز از تاریخ ابلاغ فرصت اعتراض دارد.

اگر اظهارنامه قبول شود یا بعد از رد تقاضا حکم قطی مبنی بر قبول آن صادر شود،‌ اداره ثبت شرکتها نسبت به ثبت برند تجاری اقدام می‌کند و مراتب را جهت اطلاع عموم در روزنامه رسمی کشور به چاپ می‌رساند.

ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

راهنمای ثبت علامت تجاری

برند یا نام و نشان تجاری نوعی محرک در عرصه تجارت شمرده می شود و به واسطه آن ها می توان میان کالاها و خدمات خود و کالاها و خدمات اشخاص رقیب وجه تمایزی ایجاد گردد

علائم تجاری قابل ثبت

به ثبت رسانیدن علامت تجاری امری اختیاری می باشد. زیرا به ثبت رسانیدن علامت ها سبب می گردد که مالک علامت از حمایت قانون برخوردار گردد

مزایای ثبت علامت تجاری

از آنجا که ثبت مزایای مرتبط با کیفیت کالا بوسیله علامت تجاری کالا انجام می شود و معروفیت علامت تجاری که به آن به عنوان برند اشاره می شود، برای شرکت یا بنگاه اقتصادی تولیدی مزایای مادی و اعتباری و معنوی در پی دارد که در این مقاله به مزایای مهم ثبت علامت تجاری پرداخته می شود مطالعه نمایید.

ثبت برند حقوقی

یکی از داشته های با ارزش ومهم در فعالیت های تجاری برند می باشد که چنانچه برای رسیدن به موفقیت شرکت روی آن برنامه ریزی و هدف گزاری شده باشد اعتبار و اهمیت آن بیش از پیش مشخص خواهد شد

هزنیه ثبت برند در ایران

برند یا علامت تجاری در واقع نشانه منحصر به فردی برای محصولات و یا خدمات یک شرکت می باشد که توسط آن می توان آن محصولات را از محصولات مشابه دیگر شرکت ها تشخیص داد .جهت ثبت برند باید هزینه های ثبت برند را در ایران پرداخت نمایید

ثبت آرم تجاری

شخص متقاضی برای ثبت آرم تجاری یا علائم تجاری باید در هر زمینه ای که مجوز فعالیت دارد آرم تجاری را در همان زمینه ثبت کند.

مدارک ثبت علامت تجاری

علامت تجاری یک علامت انحصاری مربوط به یک محصول می باشد

تمدید علامت تجاری

علامت تجاری بعد از ثبت این امکان را دارد که بعد از پایان مدت اعتبار آن مجدد تمدید گردد که در این مقاله به توضیحات بیشتر پرداخته شده است لطفا مطالعه نمایید.

کدام علائم تجاری غیر قابل ثبت اند؟

ماده ی 5 قانون ثبت علائم و اختراعات،ثبت بعضی از علائم را به عنوان علامت تجارتی منع می کند در این مقاله مطالبی درخصوص علائم تجاری غیر قابل ثبت مطالبی ارائه شده است برای اطلاعات بیشتر مقاله را مطالعه نمایید.

ثبت برند چیست ؟

ثبت برند به این معنی می باشد که شما از محصولات و خدمات خود مراقبت نمایید و شرکت و محصول و خدمات خود را از دیگر فعالیت های تجاری و خدمات اقتصادی جدا سازید در این مقاله توضیحات بیشتری پرداخته مشود لطفا مطالعه نمایید

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟