محصولات بهداشتی مواردی را شامل می شوند که با قسمت های خارجی بدن ، یا مواردی که برای پاکننده ها و نظایر آن می باشد گفته می شود. در این مقاله از مراحل ثبت برند بهداشتی و مدارک آن اطلاعات لازم را کسب نمایید .

ثبت برند بهداشتی

در شروع مقاله تعریفی مشخص از برند را توضیح می دهیم :

برند از جمله نشانه و یا نامی است که در تشخیص محصول و یا کالا که بر روی آن درج شده است بکار می رود . که می توان از طریق تبلیغات پا به عرصه بازار و معروفیت و شهرت کسبی گذاشت .می توان از دیگر کاربردهای آن اطلاع رسانی آن به مردم جهت شناسایی بیشتر این محصول از مبدأ صنعتی و یا تجاری کالا یا خدمات را در پی داشته باشد .

محصول بهداشتی چیست ؟

محصولات بهداشتی مواردی را شامل می شوند که با قسمت های خارجی بدن ، یا مواردی که برای پاکننده ها و نظایر آن می باشد گفته می شود . که باید از حیث تضمین سلامت برخوردار باشند.

فراورده های  بهداشتی  : شوینده نظیر صابون ، فراورده های دهان و دندان ، خوشبو کننده ها، پودرها و مواد پاک کننده ، سفید کننده ها و … 

در نتیجه تولید و عرضه این محصولات در بازار و بین مردم همان طور که گفته شد چون ارتباط مستقیمی با سلامت افراد و عموم مردم دارد باید از ضوابط و قوانینی پیروی کند . یعنی باید دارای مجوزهای بهداشت،  پروانه تأسیس و پروانه مسئول فنی در تولید و عرضه باشد .

در نتیجه در با ثبت برند بهداشتی می توان آن برند را مختص خود دانست و توسط آن شهرت کسبی پیداکرد و اجناس بهداشتی خود را در بین عموم و جامعه معرفی نماید و بین کالاها و محصولات مشابه تمایز ایجاد کرده و با رقبا و هم ردیف شغلی خود رقابت ایجاد کرد و هم چنین چون فرآورده های بهداشتی بیشتر با سلامت جامعه در ارتباط می باشد می تواند با ثبت برند بهداشتی کیفیت و تضمین سلامت را به مصرف کننده نشان داد .

ضوابط ورود کالاهای آرایشی و بهداشتی 

مدارک لازم :

 • عرضه اوراق ثبت سفارش
 • عرضه اصل فرمولاسیون، با آنالیز کالا، به مهر و امضای تولید کننده، حاوی مطالب زیر:

الف) درج نوع و شماره استاندارد به کار رفته در تولید کالا
ب) حاوی کلیه اطلاعات علمی مورد نیاز و تاریخ جدید صادر شده باشد.

 • عرضه اصل پروفرم با امضای تولید کننده
 • عرضه اصل گواهی بهداشت و قابلیت مصرف در کشور مبدا با تایید سفارت جمهوری اسلامی، که در هنگام ترخیص باید دارای مشخصات ذیل باشد :

الف) نام و مشخصات کامل کالا به همراه شماره سری ساخت

ب) شماره و تاریخ فاکتور

 • هر واحد از کالاهای واردات، دارای مشخصات زیر به فارسی باشد :

تاریخ تولید و تاریخ انقضاء، سری ساخت، کشور تولید کننده، فرمولاسیون، در صورت لزوم دستور مصرف.

مدارک لازم جهت ثبت برند بهداشتی

مدارک لازم برای ثبت برند بهداشتی توسط شخص حقیقی :

 • رونوشتی از شناسنامه و کارت ملی
 • رونوشتی از کارت بازرگانی(در صورتی که از حروف غیر فارسی لاتین و یا عربی استفاده شده باشد)
 • رونوشتی از مجوز فعالیت (جواز تاسیس،پروانه ی بهره برداری،پروانه ی ساخت،جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی)

مدارک لازم برای ثبت برند بهداشتی توسط شخص حقوقی:

 • رونوشتی از شناسنامه و کارت ملی مدیرعامل و یا مؤسس
 • رونوشتی از روزنامه ی تاسیس و آخرین تغییرات شرکت (از آخرین تغییرات شرکت نباید بیش از دو سال گذشته باشد)
 • رونوشتی از مجوز فعالیت(جواز تاسیس،پروانه ی بهره برداری،پروانه ی ساخت،جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی)
 • رونوشتی از کارت بازرگانی(در صورتی که از حروف لاتین استفاده شده باشد)

نکته ۱ :مجوز جهت ثبت علامت تجاری در ایران می تواند پروانه بهره برداری یا جواز تاسیس و یا جواز کسب و … باشد.

نکته۲: اگر نام برند لاتین و یا خارجی و یا حتی عربی باشد و یا معنای آن در لغت نامه مشخص نباشد ، جهت به ثبت رساندن آن نیاز به کارت بازرگانی می باشد.

نکته ۳:جهت ثبت برند در ایران در زمینه تبلیغات نیاز به مجوز از وزارت ارشاد می باشد.

نکته۴: جهت علامت در زمینه دارویی نیازمند دریافت مجوز از وزارت بهداشت می باشد.

مراحل ثبت برند بهداشتی

در ثبت برند بهداشتی اولین کار انتخاب نامی که در بردارنده امورفعالیت بهداشتی و مرتبط با طیقه کالایی باشد طراحی و گزینش شود  و پس از اینکه نام برند خود را مطابق ضوابط انتخاب نموده اقدام به ثبت برند بهداشتی نماید اولین سوالی که در ذهن ایجاد می شود :

چگونه برند آرایشی و بهداشتی خود را ثبت کنید؟

جهت ثبت برند بهداشتی خود الزامی است در اداره ثبت مالکیت معنوی به ثبت برسد می توان به اداره مراجعه کرده و با در دست داشتن اسناد و مدارک ثبت را انجام داد .و یا می توان به صورت آنلاین و اینترنتی با مراجعه به سایت سازمان مالکیت معنوی ثبت برند بهداشتی را انجام داد . در این صورت کلیه اطلاعات در فرم تکمیلی را درج نمایید و مدارک را ضمیمه اظهارنامه به اداره تحویل دهید . سپس مورد وارسی کارشناسان اداره قرار می گیرد . در برخی موارد ثبت برند منقضی می شود چون از شرایط و ضوابط پیروی نشده است . ممکن است استاندارد لازم را نداشته و یا تکراری می باشد .

در نتیجه جهت جلوگیری از رد و منقضی شدن برند بهداشتی بهتر است قبل از اقدام به ثبت استعلامات لازمه را اخذ نمود .

متقاضی گرامی به شما توصیه می شود جهت ثبت برند بهداشتی خود از مشاوره و کارشناسان وکیل ثبت برند استفاده کنید . جهت شناخت قوانین و مقرارت خاص و ویژه ثبت برند های مختلف به همراه طبقات برند نیاز به تخصص ویژه ای دارد که موسسه وکیل ثبت برند این کار را برای شما آسان کرده است .