لوگو سفید ایلیا
ثبت برند
ثبت برند فارسی ثبت برند لاتین ثبت برند حقیقی ثبت برند حقوقی مراحل ثبت برند مدارک ثبت برند هزینه ثبت برند مدت زمان ثبت برند برند های تخصصی
ثبت برند رستوران ثبت برند مواد غذایی ثبت برند پوشاک ثبت برند آرایشی
ثبت علامت تجاری
ثبت علامت تجاری حقیقی ثبت علامت تجاری حقوقی مراحل ثبت علامت تجاری مدارک ثبت علامت تجاری هزینه ثبت علامت تجاری شرایط ثبت علامت تجاری زمان ثبت علامت تجاری
سایر خدمات
ثبت طرح صنعتی ثبت لوگو ثبت نشان تجاری ثبت علائم تجاری نقل و انتقال برند
تماس با ما

ثبت طرح صنعتی


خلاقیت هایی وجود دارد که در نتیجه ی تفکر و نظریاتی می باشد که قابلیت ثبت را دارا می باشند که برای ثبت و حمایت از آنها  نهادی به نام حقوق مالکیت معنوی وجود دارد که دارای قوانینی می باشد و مطابق با آن به عملکرد می پردازد. زمان مشخصی برای مالک یا مالکین در نظر گرفته شده که در انحصار آنها می باشد و از ارزش اقتصادی برخوردار می باشد و می توان آن را به خرید و فروش رساند و نام گذاری آن در علم حقوق به اسم مالکیت فکری ممکن است به همین دلیل باشد.ولی در تمامی زمینه ها نمیتوان آن را بکار گرفت مثل (علامت تجاری – نشان جغرافیایی ....)

این ها جزو مواردی به حساب می ایند که مادی و قابل لمس نبوده و در صورت حضور مالک موجودیت پیدا می کنند. چرا که اموالی که مادی می باشند ملزم به حضور مالک نمی باشند و اگر که در گذشته صاحبی برای آن  وجود نداشته باشد دارای موجودیت باشد.در صورتی که مواردی که جزو مالکیت معنوی به حساب می آیند با حضورو وجود یک مالک و صاحب تفکر است که موجودیت می یابد. 

مالکیت معنوی به دو بخش قسمت شده است:

 • مالکیت صنعتی
 • حقوق ادبی و هنری 

این دو مورد در از  اهمیت بسزایی در جامعه هایی که دارای پیشرفت بوده اند برخوردارند.و به همین سبب در رشد و ترقی فرهنگ و صنعت یک جامعه تاثیر گذار می باشد.و رعایت حقوق تولید کننده و مصرف کننده را ضمانت می نماید.

مالکیت حقوق صنعتی از افکار و نظریات نوین و مبتکرانه پشتیبانی می کند و این مهلت و اطمینان خاطر را در اختیار افراد مبدأ و مبتکر قرار می دهد  که اندیشه و ماحصل تفکر خود را به جامعه ارائه دهد و با توجه به اعتمادی که از پشتیبانی قانون از خود دارند یرای اینکه دست به اختراعات و ابتکارات جدید بزنند بیشتر می رود.

 

ثبت طرح صنعتی چیست؟

ثبت طرح صنعتی (Industrial Design) هر کالایی دارای عملیاتی جهت شکل گیری فرم و بسته بندی و در نهایت شکل گیری نهایی می باشد که به طراحی آن پرداخته اید. اداره مالکیت صنعتی امور ثبت طرح های صنعتی را عهده دار می باشد.که ماخذ ثبت مالکیت فکری و معنوی (Intellectual property) است. یکی دیگر از خصوصیات طرح صنعتی این است که محصول یا طرح ارائه شده باید جنبه مصفی داشته باشد تا بتوان آن را به ثبت رسانید.

به این معنا که طح هاییکه نتوان آنها را مورد استفاده قرار داد و تنها در ذهن پرداخته شود به عنوان طرح صنعتی به حساب نمی آید.در اصل  قالب و طرح ظاهری یک  طرح صنعتی می باشد که در اداره مالکیت صنعتی به ثبت می رسد و عملکرد فنی یک دستگاه یا ساختار مورد نظر نمی باشد.مثلا اگر در شکل و ساختار ظاهری یک دستگیره در ابتکاری صورت گیرد یک طرح صنعتی به حساب خواهد آمد ولی ابتکار در چگونگی باز وبسته شدن در توسط دستگیره یک طرح صنعتی محسوب نخواهد شد

 

اسنادی که برای ثبت طرح صنعتی مورد نیاز می باشد عبارتند از:

1- اسناد شناسایی درخواست کننده و طراح؛ (فتو کپی شناسنامه و کارت ملی برابر اصل شده جهت اشخاص حقیقی و آگهی تاسیس و آخرین تغییرات برای اشخاص حقوقی به شکلی خوانا)

2- اسناد نمايندگي، چنانچه درخواست کننده  نماينده قانوني باشد

3- چنانچه طرح صنعتي دو بعدي باشد، شكل يا عکس گرافيكي در پنج نمونه یا طرح به ترسیم در آمده به عنوان نمونه در پنج نمونه ؛

4- در صورتیکه طرح صنعتي سه بعدي باشد، شكل يا تصوير گرافيكي در پنج نمونه  يا  طرح به نقش در امده از تمامي جوانب طرح در پنج نمونه

5- زمانی که  طرح صنعتي سه بعدي باشد، مرجع ثبت قادر است یک ماكتي از طرح را در کنار اظهارنامه مطالبه نماید. ماكتي كه درخواست کننده از مدل طرح خود ارائه مي‌دهد، نهایتا باید در ابعاد 20×20×20 سانتي متر و وزن آن نهایتا2 كيلوگرم باشد و از ماده‌اي که فساد پذیر نباشد و بادوام باشد استفاده نماید. طرح های گرافيكي و به نقش در آمده می بایست نهایتا در ابعاد 20×10 سانتي متر باشد و بتوان روی چهار صفحه مقوا نصب کرد در قطع A4  و با جوهر آن سیاه باشد؛

وقتی به مرحله اظهار نامه الکترونیکی برسید تصاویر گرافیکی که در نظر دارید باید از نماهای گوناگون اسکن شود  و ویژگیهای فنی ذیلدر ان قید شده  باشد، چنانچه بعد از وارسی پرونده طرح مورد نظر تایید شود  پنج نمونه از شکل یا عکس گرافیکی طرح را برای جهت صدور آگهی باید ارائه داد..

6- در صورتیکه قصد دارید انتشار آگهی ثبت طرح صنعتی را به تاخیر بیاندازید باید تقاضای مکتوب (اسکن شده باشد و در پرونده الکترونیکی الصاق شود) به همراه مشخص کردن زمان آن ارائه شود.

7- در صور تیکه طرح تمایلی به ذکر نام خود نداشته باشد باید تقاضا بصورت مکتوب (به صورت اسکن شده و الصاق آن در پرونده الکترونیکی ) دال بر نبردن اسم طراح ارائه شود.

8- رسيد تادیه هزينه اظهارنامه و چنانچه اظهارنامه دارای دو يا چند طرح صنعتي باشد، هزينه‌هاي اضافي در بر خواهد داشت که رسید تادیه این هزینه ها نیز باید تحویل داده شود.

9- اسناد در رابطه با حق تقدم كه بايد با ارائه اظهارنامه در یک زمان يا نهایتا در عرض 15 روز از آن تاريخ ارائه شود.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت طرح صنعتی

مدارک مورد نیاز جهت ثبت طرح صنعتی عبارت است از:

 1.  دو رونوشت از اظهارنامه طرح صنعتی کامل گردد.
 2.  مدارک مثبت هویت متقاضی و طراح؛(شامل رونوشت شناسنامه و کارت ملی برابر اصل شده برای اشخاص حقیقی و آگهی تاسیس و آخرین تغییرات جهت اشخاص حقوقی به صورت خوانا) ارائه گردد.
 3.  در صورتی که طرح صنعتی دو بعدی باشد،5 نمونه از شکل یا تصویر گرافیکی یا 5 نمونه از طرح ترسیم شده به عنوان نمونه ارائه گردد.
 4.  در صورتی که طرح صنعتی سه بعدی باشد،5 نمونه از شکل یا تصویر گرافیکی یا 5 نمونه از طرح ترسیم شده به عنوان نمونه ارائه گردد.
 5. در طرح صنعتی سه بعدی،مرجع ثبت قادر می باشد ماکتی از آن را به همراه اظهارنامه درخواست نماید.اندازه ماکتی که متقاضی از مدل طرح خود ارائه می دهد،باید حداکثر بیست در بیست در بیست سانتی متر و وزن آن حداکثر 2 کیلوگرم و از ماده ی بادوام و غیر فاسد شدنی باشد.
 6. درخواست کتبی مبنی بر عدم ذکر اسم طراح به صورت اسکن شده و الصاق آن در پرونده الکترونیکی (در صورتی که طراح نخواهد اسم وی ذکر شود).
 7. رسید مربوط به پرداخت هزینه اظهارنامه و در صورتی که اظهارنامه شامل دو یا چند طرح صنعتی است رسید مربوط به پرداخت هزینه های اضافی ارائه گردد.
 8. مدارک مربوط به حق تقدم که باید مصادف با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر ظرف 15 روز از آن تاریخ تسلیم شود.
 9.  مدارک نمایندگی،در صورتی که تقاضا توسط نماینده قانونی به عمل آید ارائه گردد.

مراحل ثبت طرح صنعتی

1-فراهم آوردن اسنادی که شرح داده شد.
2- به سامانه  http://www.iripo.ssaa.ir وارد شده  اطلاعات لازم را تکمیل نمائید

این مراحل عبارتست از:

1-مشخصات صاحب،نماینده قانونی،فردی که ابلاغ را دریافت می کند ،ویژگیهای طرح و ...

2-آپلود پیوست های اظهارنامه (اسناد اصلی هویت حقیقی/حقوقی، عکس محصول،وکالتنامه)

3-کنترل اطلاعات و پیوست ها

4-تادیه هزینه و اخذ شماره اظهارنامه (تادیه هزینه به معنای تایید و ثبت نهایی اظهارنامه به حساب می آید ،و عودت هزینه و تغییر اطلاعات و پیوست ها ممکن نیست).

5- بعد از اینکه شماره اظهارنامه اخذ شد در صورتی که درخواست  ثبت طرح صنعتی را مرجع ثبت مورد تایید قراردهد توسط ایمیل مراتب ویا پیامک به درخواست کننده اعلام می شود و او می بایستدر عرض 30 روز بعد از تاریخ اعلام، برای تادیه هزینه های ثبت طرح صنعتی  بوسیه ی سامانه هزینه مربوطه را پرداخت کنید.چنانچه در وقت تعیین شده هزینه پرداخت نشود اظهارنامه بدون اثر می باشد. در صورتی که در خارج از کشور اقامت دارید 60 روز مهلت برای درخواست کنندگان تعیین شده است.

6- در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران منتشر شود.

یاد اور می شود ،درخواست کنندگان گرامی بوسیله ی همین سامانه می توانند در کنار ثبت اظهارنامه ی طرح صنعتی، درخواست های دیگرخود مانند ویرایش اظهارنامه طرح صنعتی و چاپ و پیگیری اظهارنامه را مطرح کرده و در جریان تصمیم اداره قرار بگیرند.

ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

ثبت برند شرکت

در شروع به توضیح مختصری از ثبت شرکت و ثبت برند می پردازیم و از مزیت های آن صحبت می شود . مراحل ثبت شرکت و ثبت برند در اداره ثبت مالکیت صنعتی انجام پذیر می باشد

هزینه ثبت برند

هر نشان قابل رؤیتی که محصولات و کالاهای موجودی و تولیدی مشاغل را از یکدیگر تفکیک و متباین می سازد .

ثبت طرح صنعتی

مالکیت حقوق صنعتی از افکار و نظریات نوین و مبتکرانه پشتیبانی می کند و این مهلت و اطمینان خاطر را در اختیار افراد مبدأ و مبتکر قرار می دهد که اندیشه و ماحصل تفکر خود را به جامعه ارائه دهد

ثبت برند آرایشی

مروزه استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی میان افراد جامعه رواج یافته

مراحل ثبت علائم تجاری

علائم تجاری و نام های تجاری یکی از عناصر مهم در بازار یابی و راهبردی در عرضه بازار و کالاها و خدمات می باشد

خانه

homehomehome

برندینگ شخصی چیست ؟

اشخاصی که کارفرما هستند و صاحب کسب وکار می باشند برای حفظ و قوی سازی کسب و کار خود به فکر تقویت برند خود هستند

شرایط ثبت برند

در بازارهای کلان اقتصاد در تمامی نقاط جهان واژه یی که بیشتر به گوش میخورد ، برند می باشد.

ثبت علائم تجاری

علائم تجاری از جمله مواردی است که همه احساسات ، مفاهیم و ویژگی هایی را که در یک نام باشد شامل می شود

ثبت برند پوشاک

تاثیر بسزایی در فروش محصولات دارد زیرا با شهرتی که پیدا می کند خرید مطمئن و با کیفیتی را برای مشتریان به ارمغان می آورد.

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟