لوگو سفید ایلیا
ثبت برند
ثبت برند فارسی ثبت برند لاتین ثبت برند حقیقی ثبت برند حقوقی مراحل ثبت برند مدارک ثبت برند هزینه ثبت برند مدت زمان ثبت برند برند های تخصصی
ثبت برند رستوران ثبت برند مواد غذایی ثبت برند پوشاک ثبت برند آرایشی
ثبت علامت تجاری
ثبت علامت تجاری حقیقی ثبت علامت تجاری حقوقی مراحل ثبت علامت تجاری مدارک ثبت علامت تجاری هزینه ثبت علامت تجاری شرایط ثبت علامت تجاری زمان ثبت علامت تجاری
سایر خدمات
ثبت طرح صنعتی ثبت لوگو ثبت نشان تجاری ثبت علائم تجاری نقل و انتقال برند
تماس با ما

ثبت اختراع


بنا به تعریف سازمان جهانی مالکیت معنوی، به محصول یا عملیاتی که برای اجرای یک کار راهکار جدیدی پیشنهاد می کند یا یک تکنولوژی جدید برای برطرف کردن یک مشکل بخصوص ارائه می دهد اختراع گفته می شود. به بیان دیگر به راهکار فنی که برای نخستین بار برای بر طرف کردن یک مشکل فنی پیشنهاد می شود اختراع گفته می شود. مخترع یا نماینده قانونی وی می توانند حق ثبت اختراع (گواهینامه حق امتیاز) را از طرف دولت کشوری که در آن تقاضای خود را ارائه داده اند دریافت کنند.چنانچه موفق به اخذ گواهینامه حق امتیاز شوبد اجازه ی استفاده ی انحصاری از اختراع را خواهید داشت.

حق امتیاز یا پتنت بایست دارای سه ملاک ابتکار، نوین بودن و سود رسان باشد  تا بتوان عبارت حق امتیاز را بر آن لحاظ کرد:

 • ابتکار  (inventiveness): در کشوری که اختراع به ثبت رسیده است آن اختراع برای یک شخص معمولی با کیفیت دانش یا تخصص میانگین نباید واضح و آشکار باشد.
 • نوین بودن  (novelty): فردی که قصد دارد اختراع خود را ثبت کند باید بتواند جدید بودن ادعای خود را نیز به اثبات برساند.نوآوری در اختراع باید کاملا مشخص باشد و مادامی که تقاضای ثبت آن داده شود شفاها یا کتبا ارائه نشده باشد.
 • سودرسان (utility):  متقاضی باید به اثبات برساند که اختراع او این استطاعت را دارد که به کالا و یا عملیات صنعتی تبدیل شود.

 دو نوع حق امتیاز «محصول» و «فرایند» وجود دارد:

 1. حق امتیاز محصول:  با استفاده از تکنولوژی که در یک کالا از آن استفاده می شود و بموجب آن مالک کالا حق امتیاز تهیه، بهره برداری، فروش و صادر کردن آن را به صورت انحصاری از آن خود می کند.
 2. حق امتیاز فرایند: چنانچه در یک عملیات تولیدی از یک راه حل تکنولوژیکی استفاده شود این امتیاز به مالک آن داده خواهد شد که از آن تکنولوزی به صورت انحصاری برای عملیات تولید بکارگیری و تجارت  محصولات ناشی از آن بهره بگیرد.

مدارک ثبت اختراع

 • سه نسخه ازاظهارنامه اختراع (از واحد فروش اوراق بهادار که اداره کل ثبت شرکتها جای دارد میتوان اظهارنامه را  تهیه و کامل کرد ) .
 • توضیح دادن به شکل مبسوط از اختراع یا ابزار یا دستگاه جدیدی که درخواست بررسی آن صورت گرفته است.در ۳ نسخه
 • سه نسخه از طرح های اختراع . درخواست کننده یا وکیل او باید ذیل طرح ها را مهر و امضا نمایند.ابعاد کاغذ نقشه باید ۳۴ سانتیمتر طول در ۲۲ سانتی متر عرض  باشد.
 • چنانچه وکیل درخواست کننده بخواهد تقاضا را ارائه دهد می بایست اصل وکالت نامه یا کپی برابر اصل شده آن پیوست اظهار نامه باشد.
 • اگر شرکت ثبت شده ای درخواست ثبت اختراع  را ارائه کرده باشد باید برگه ی روزنامه رسمی که حاکی از مدیریت شرکت می باشد به مدارک پیوست گردد.
 • کپی سجل و کارت ملی مخترع یا مخترعین
 • قبض رسید بانکی پرداخت  هزینه ی ثبت اظهارنامه درخواست ثبت اختراع

مراحل ثبت اختراع

مراجعه به پورتال اداره کل مالکیت صنعتی  به آدرس http://iripo.ssaa.ir  و وارد شدن به قسمت ثبت اظهارنامه 

مراحل ثبت اظهارنامه در سایت :

پذیرش تعهد نامه به کار گیری مواد قانونی.

گزینش نوع اظهارنامه (بر ثبت یک اظهار نامه جدید دلالت کند و اعتراض به ثبت اظهارنامه اختراع)

1- اطلاعات اظهارنامه ثبت شود

ورود اطلاعات اظهارنامه بدین شرح است:

⭐ مالکیت اظهارنامه :

شخصی که اختراع به اسم و درخواست او به ثبت می رسد چه حقیقی باشد چه حقوقی صاحب اظهارنامه می باشد. اگر درخواست کننده شخص باشد مالک شناخته می شود و مشخصات و اطلاعات او ثبت می شود و درصورتیکه مالکاان از یک نفر بیشتر باشند اسامی و مشخصات دیگر مالکان با در نظر گرفتن رجحان یکدیگر قید می شود.

⭐ نماینده قانونی :

نماینده ی قانونی که می تواند صاحب امضاء شرکت، وکیل دادگستری، دفتر حقوقی و نماینده قانونی معرفی نشده  باشد. چنانچه متقاضی، نماینده قانونی یا وکیل نداشته باشد گزینه مرحله بعد را باید انتخاب نماید و مشخصات مالک درج می گردد و اگر دارای وکیل دادگستری باشد اطلاعات آن وکیل. دفاتر حقوقی نیز به عنوان نماینده قانونی محسوب می شوند.

⭐ دریافت کننده ابلاغ :

شخص حقوقی ، یک نفر از مالکین یا یکی از نمایندگان قانونی میتوانند ابلاغ را وصول نمایند.

⭐ مشخصات مخترع :

مخترع باید شخص حقوقی باشد که قید کردن  مشخصات وی الزامی می باشد و چنانچه تمایلی به ثبت شدن نام خود در گواهی نامه اختراع ندارد می بایست بصورت مکتوب این مطلب را بیان کند و پیوست به اظهارنامه شود.

⭐ عنوان و خلاصه ی اختراع :

درج کردن کلمه ی اختراع از مواردی است که برای آن الزام در نظر گرفته شده است که باید بدیع، فنی و موجز باشد. خلاصه اختراع اطلاعات فنی را تنها بیان می کند این مطلب را که اختراع در چه مرحله و وضعیتی قراردارد و راهکارهایی که بیان شده است بصورت اجمالی قید می شود.

⭐ ادعای حق تقدم :

افرادی که  اختراع خود را در حیطه ی  یکی از اعضای کنوانسیون پاریس به ثبت رسانده اند مطالبه ی حق تقدم را  کامل می کنند. (  فرم باید به زبان اصلی کامل شود و به همراه ترجمه رسمی دادگستری)

2-بارگذاری پیوست ها

بر روی گزینه بارگزاری ضمائم برای پیوست آنها کلیک شود.عکس مدنظر گزینش شود و پیوست ارسال شود.

3_ کنترل اطلاعات و پیوست ها

نظارت بر مشاهده ی خلاصه ای از اطلاعات ثبت شده و چنانچه فاقد اشتباه باشد  تأیید آنها.  مرحله ی اول و دوم شامل تایید اطلاعات می باشد. که به طور خلاصه ارائه خواهد شد.

4_ تادیه هزینه و اخذ شماره اظهارنامه.

هزینه ها را باید به شکل اینترنتی و آنلاین پرداخت نمود.( جهت مالکین ایرانی) و برای افرادی که ایرانی نیستند معادل ارزی هزینه ها و تعرفه های ثبتی بر اساس فرانک سوئیسی انجام می شود. به شکل واریز به شماره حساب بانک ملی به اسم خدمات  ثبتی اداره کل مالکیت صنعتی.پس از آن عکس فیش و مرحله های ثبت اظهارنامه یا تقاضا ارسال خواهد شد..

پس از اینکه واریز اینترنتی انجام شد، شخص شماره اظهارنامه را دریافت خواهد کرد.

بنا به ماده 29 آیین نامه ثبت علایم و اختراعات از زمانی که اظهارنامه دریافت شد، با ملاحظه متصدی شعبه ثبت اختراعات ، از نظر مطابقت با مقررات قانون و مواد نظام نامه موجود بررسی خواهد شد.و چنانچه اظهار نامه دارای کاستی هایی باشد مراتب در سامانه به اطلاع درخواست کننده خواهد رسید.

ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

ثبت برند حقیقی

انتخاب یک برند برای این صورت می گیرد که محصول یا خدمات خود را از دیگر کالا ها و خدمات متمایز کنید.و اینگونه محصول تولیدی خود را انحصارا در اختیار بگیرید و بوسیله ی آن شناخته و معرفی شوید

ثبت برند رستوران

امروزه رستوران داری شغلی بسیار پرطرفدار بوده و مشتریان بسیاری در این حوزه موجود است.

راهنمای ثبت علامت تجاری

برند یا نام و نشان تجاری نوعی محرک در عرصه تجارت شمرده می شود و به واسطه آن ها می توان میان کالاها و خدمات خود و کالاها و خدمات اشخاص رقیب وجه تمایزی ایجاد گردد

ثبت علامت تجاری حقوقی

پس از ثبت قانونی ، علامت تجاری مورد پشتیبانی قانون قرار خواهد گرفت و در قبال افراد سودجو و متقلب و مقلد چنانچه قصد سوء استفاده از علامت تجاری را داشته باشند مسئولیت با قانون خواهد بود.

ثبت برند حقوقی

یکی از داشته های با ارزش ومهم در فعالیت های تجاری برند می باشد که چنانچه برای رسیدن به موفقیت شرکت روی آن برنامه ریزی و هدف گزاری شده باشد اعتبار و اهمیت آن بیش از پیش مشخص خواهد شد

راهنمای ثبت برند

ابزاری که تولیدگنندگان و فروشندگان و تجار جهت تفکیک محصول و خدمات شان از سایرین استفاده می کنند ، برند یا علامت تجاری نام دارد در این مقاله به راهنمای ثبت برند می پردازیم لطفا مطالعه نمایید.

ثبت برند مواد غذایی

در دنیای امروزه برند نقشی بسیار اساسی داشته است . بدین صورت که مردم بیشتر طرفداری محصولاتی هستند که یک نام یا برند داشته باشد

اعتراض به ثبت علامت تجاری

حق استعمال انحصاری برای شخصی می باشد که علامت تجاری خود را به ثبت برسانند در غیر اینصورت مالک علامت تجاری می تواند در صورت مشاهده کپی برداری ، اعتراض به ثبت علامت تجاری نماید

زمان ثبت برند

مدت زمان ثبت برند متفاوت می شود به دلایلی زمان ثبت متغییر است . از جمله باید مدارک ارائه شده را توجه کرد . هم چنین تعداد پرونده های مورد بررسی کارشناسان در کارتابل توجه نمود

ثبت لوگو

ثبت لوگو در اداره مالکیت معنوی امکان پذیر می باشد جهت جلوگیری از هزینه های اضافی می توانید جهت سهولت در کار به موسسه وکیل ثبت برند بسپارید.

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

هم اکنون آنلاین نیستیم . جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟